Aš stresuoju. Labai stresuoju. Nesusitvarkau su įtampa. Nuolatinis nerimas. Užsidegu namie, kaip degtukas. Sunkiai užmiegu. Dar sunkiau keliuosi. Artimieji nervina. Aš juos dar labiau. Sunku..

Pažįstama būsena? Man taip. Ir iš asmeninės patirties ir iš klientų situacijų. Stresas valdo. Ir savo valdas plečia. Gal ir jūs pakliuvote į jo zoną? Norėtumėt į laisvę? Kaip stipriai norėtumėt? O jei dar stipriau? Neišeina. Na gerai. Pabandom kartu? Važiuojam. Ai pala, pala. Tu prisimeni, kad aš nesu „normalus gydytojas“. Apskritai aš ne gydytojas ar psichologas. Bet turbūt tau su galva viskas gerai? Taip ir maniau. Na, bet būkim atviri, tau reikia spyrio į užpakalį. Ir dar truputi žinių. Arba geriausia, kad spyris būtų į tą pusę kur žinios. Uch nelengva užduotis. Prisisegam. Važiuojam.

Kada paskutinį kartą valei dantis? Šiandien. Ir taip kas dien? Tu rimtai. Kasdien? Na gerai. O kada paskutinį kartą valei protą? O kam jį valyti? O kam dantis valyti? Suges… Skirtumas tik, kad dantis pakeisti galima. Protą.. na nelabai. Geriau nesugadinti. Naujo nieks neparduoda.

Prote taip kaip ir dantyse kaupiasi apnašos. Stresas, nerimas, pyktis, įtampa, neapykanta, depresija. Rimtos apnašos. Jos nevalomos įsigeria. Persisunkia. Ir pasilieka. Ilgam. Ilgam. Oi ilgaaaam.Tai ką daryti?

Valyti! Valyti negailestingai! Kasdien ir su didele meile. Švelniai ir kruopščiai.

Ražauskai! Aiškiai pasakyk ką daryti! Netampyk manęs kažkokiom perkeltinėm prasmėm.

Laisvai. Pradedam.

Proto valymas prasideda nuo kasdienės proto ramybės technikos. Apie tai kokia svarbi proto ramybė ir kokia jos įtaka sveikatai galite pažiūrėti dokumentiniam filme „The connection“ Shannon Harvey. Ten virš dešimt medicinos profesorių iš JAV ir Australijos pateikia naujausių medicinos tyrimų komentarus. Tyrimų, kurių tikslas padėti ligoniams ir stresuotiems žmoniems sveikti greičiau, išvadas. Išvados paprastos. Reikalinga kasdienė proto raminimo technika-praktika. Geriausia, kad ji susidėtų iš trijų dalių. Pirma. Meditacinė arba maldos praktika (moksliniai tyrimai rodo didžiulę naudą smegenims ir sveikatai). Antra. Kvėpavimo pratimai. Trečia. Joga. Kodėl joga? Nes tai nėra mankšta, tai labiau apjungta meditacija, judesys ir sąmoningumas viename. Esminis momentas, kad tai turi būti kasdienė praktika. Pradėti galima nuo vienos minutės (japonų išradimas) ir bėgant laikui pridėti po papildomą minutę.

Viskas? Neeee. Juk yra netik dantų šepetėlis, bet ir siūlas, burnos skystis ir kiti pribambasai.

Identifikuok streso šaltinius. Stebėk ir aprašyk savo dienoraštyje streso šaltinius. Kas tau ir kodėl sukelia stresą. Vien to įsisąmoninimas padės jo vengti ateityje. Mokykis paleisti stresą. Suvok šaltinius jo. Atsimink situacijas ir jas mintyse paleisk. O dabar paleisk dar labiau. O jei dar labiau. Na va. Jau geriau. Tau juk nereikia kontroliuoti viso pasaulio? Teisa?

Judėk. Judėk. Judėk. Nori nugalėti stresą? Judėėėėk. Kasdien. Po truputi. Bėgiok. Eik pasivaikščioti. Nesvarbu. Judėk grynam ore. Paversk tai ritualu. Tau reikia išlipti iš savo vidinio streso kokoniuko. O kad būtų lengviau susirask draugų. Susitark tai daryti kasdien. Taip bus lengviau.

Toliau. Kasdien atsiprašyk ir atleisk. Vakare mintyse atsiprašyk visų kuriuos galėjai įskaudinti. O dar geriau rašyk viską raštu į dienoraštį. Taip įsisavina giliau. Ir atleisk. Atsimink visus, kurie tave kažkuo nuvylė ar užgavo. Apkabink juos mintyse ir atleisk. Jei gali visa tai užrašyk. Stipriai padeda.

Tu vis dar čia? Lekiam toliau. Juokis. Išmok žiūrėti į kasdienybę pro humoro prizmę. Dievas tikrai turi humoro jausmą. Šitas pasaulis pilnas absurdiškų ir neįtikėtinų dalykų. Išmok pasijuokti iš savo padėties ar situacijos. Nevenk linksmų žmonių (nepainioti su alkoholikais ar žolininkais), bendrauk su optimistais. Lengviausia išmokti juoko meno iš žmogaus, kuris tai natūraliai turi viduje. Tai turi būti jo natūralus būvis, o ne apsauginė reakcija. Taip pat skaityk linksmas, įkvepiančias, optimistiškas knygas.  Man asmeniškai optimizmo pavyzdys yra Radhanatha swamio „Kelionė namo“. Tikra istorija su daugybe pavyzdžių, kaip sunkumuose įžvelgti šviesą arba humorą.

Na ir finišuojam. Dėkok. Dėkok kasdien ir visiems. Ir už viską. Dėkoti reikia išmokti. Pradžiai treniruokis vienas, vakarais. Neik miegoti kol nepadėkosi bent dešimt žmonių. Už ką? Už bet ką. Rask priežasčių mintyse pats. Atsiminei dienos metu sutiktus dešimt žmonių. Ir ieškai priežasčių už ką jiems padėkoti. Super pratimas.

Tamtararam. Va ir mūsų super sąrašiukas kaip nugalėti stresą. Jei praktikuosit šitus punktelius jūsų stresas trauksis. Su laiku apskritai išnyks. Na ne pirmą dieną. Truputi kantrybės.

Ramiau? Dabar žinai, kad gali susitvarkyti? Puiku. Tau pavyks.

Pirmyn.

Darius Ražauskas

 

23
balandžio

Uždara online Dariaus grupė

19:00 — 19:30
@ FB uždaroje grupėje
05
liepos

Savaitgalis kiTAIP gamtoje 2024

18:00 — 16:00
@ Naujoji Gokula Žemaitijoje
© 2019 esujums.lt | Svetainė sukurta @Clamorlux