wallpaper-sad-girls

Viskas nesiseka. Sėkmė slysta iš rankų. Nesuvaldau pykčio. Juodas periodas. Nuo manęs nusisuka draugai.

Kažko liūdnai pradėjau. Kodėl? Na, pastarosiomis dienomis dažnai girdžiu tokias frazes iš draugų ir klientų. Mūsų vidinio nerimo, streso, pykčio ir neapykantos priežastis yra nežinojimas kaip elgtis ištikus sunkiai situacijai.

Gerai gerai Ražauskai, tai ką daryti! Man blogai!

Na patys prašėt! Nesakykit, kad neperspėjau! Lengvų atsakymų nėra.

Važiuojam.

Ištikus sunkiai gyvenimo situacijai ar atslinkus ilgam juodam periodui yra keli reakcijos į situaciją būdai. Pirmas labiausiai paplitęs ir visiems gerai žinomas. Jis vadinasi. Ieškok kaltų. T.y. ieškok, rask ir kaltink. Tai patogi ir pakankamai tingi pozicija, kai pasaulį priimam kaip blogą, neteisingą, šaltą, atimantį.

Din dilin din dilin din dilin! Skambutis! Teisingas atsakymas! Jūs laimėjot aukso puodą!

Juokauju. Aukos arba kaltinimo pozicija nėra teisingas atsakymas. Keista, kodėl dauguma tada renkasi tokį modelį reaguoti į problemas?

Na. Būkim atviri. Mes juk norim būti laimingi? Norim! O ar norim sunkiai ir ilgai tos laimės siekti, dirbti dėl jos, keistis… Pauzė.. Ilga pauzė..

O galima greitai gauti laimę ir be sunkaus darbo? GALIMA! Holivudo filmai taip rodo! Vadinasi galima!

Gerai, užteks juokauti. Gyvenime tik laiko klausimas, kada anksčiau ar vėliau ateis sunkumai arba išbandymai. Vieniems santykių sferoje, kitiems finansų, kitiems karjeros reikaluose ar sveikatos srityje. Dar kartą! Problemos ir sunkumai neišvengiami.

Ražauskai! Tai kokios čia naujienos? Nori pasakyti, kad skaitau straipsnį tam, kad susigadinčiau sau nuotaiką? Ar čia vėl eilinis tavo humoras?

Na Lietuvos statistikos departamentas sako, kad mirtingumas Lietuvoje šimtaprocentinis. Klausimas tik kada? O jei rimtai, problemų turi visi.

Tik reaguoja žmonės į jas skirtingai. Vieni ieško kaltų ir užima aukos poziciją. Pasaulis blogas aš geras. Aš auka.

Yra ir antra grupė žmonių. Ji mažesnė. Jie reti. Ir jie patenkinti. Kodėl? Nes net probleminės situacijos įkarštyje jie išlieka ramūs ir patenkinti šituo pasauliu. Kodėl? Nes išmoko jį priimti. Išmoko mokytis iš neišvengiamų situacijų. Taip taip. Mokytis, o ne kaltinti.

Sunkumai neišvengiami. Kaip ir lietus Lietuvoje! Tai ką dabar darysim? Galim visą gyvenimą verkšlenti dėl blogo klimato. Kaltinti savo likimą ar karmą, kad gimiau blogoje šalyje ar šeimoje. O galim nusipirkti skėtį ir kol lyja lauke užsiimti saviugda, sportu, mokymusi, savęs pažinimu ar bet kuo kitu. Nesvarbu kuo užsiimsit. Svarbu jūsų požiūris. Kaip jūs priimat situaciją.

Suprantu su lietumi nesunku. O ką daryti jei skyrybos, neištikimybė, atleidimas iš darbo, mirtina liga, bankrotas? Va čia prasideda realus gyvenimas. Ką darom? Žinau žinau! Greit pagalvojam, randam kas kalti ir ramiai sėdim toliau. Ai ir dar liūdim koks tragiškas gyvenimas. Po to dar labiau pykstam ant kaltininkų.

Užburtas ratas. Teko jame suktis.

Išėjimas. Palikti aukos mentalitetą.

O kas vietoj to? Mokinio pozicija. Mokinys supranta, kad  sunkumai, išbandymai ir naujos užduotys jį gyvenime užaugina. Ir moko greičiau. Mokinys su džiaugsmu pirmiausia priima sunkias situacijas. Priima reiškia prisiima asmeninę atsakomybę už savo gyvenimą. Nekaltina kitus, o galvoja ką aš galėčiau išmokti, kaip šitą situaciją panaudoti augimui ir mokymuisi?

Psichologas Olegas Gadeckis savo knygoje „Likimo dėsniai“ spalvingai ir aiškiai nupiešia, kur veda abu elgesio modeliai. Nori išmokti būti mokiniu? Mokiniu visą gyvenimą? Tuomet pirmyn. Čiupk knygą į rankas.

Kiekvienas iš mūsų gali pasikeisti. Kiekvienas iš mūsų gali augti. Kiekvienas gali tapti įkvepiančiu pokyčiu.

Pirmas žingsnis. Priimk situaciją, kurioje esi. Įsileisk ją kaip savo likimo dalį. Gero likimo! Likimo, kuris tave moko.

Antras žingsnis. Padėkok, kad esi šitoje situacijoje. Skausmas, neviltis ir pyktis. Juos reikia apkabinti. Įsileisti į vidų ir nurimti. Situacija yra gera. Tik, kaip aš ją priimu yra keista. Tikiu, kad nelankydamas pamokų ir nedarydamas namų darbų galiu išmokti. Pasakyk ačiū šitai situacijai. Pasakyk ir apkabink ją kasdien.

Trečias žingsnis. Skaityk ir mokykis kasdien matyti situaciją nauju žvilgsniu. Tu esi mokinys. Palik aukom jų liūdesio kelią. Tau nėra laiko liūdėti. Reikia mokintis.

Ketvirtas žingsnis. Susirask draugų, kurie irgi būtų mokiniai. Tokių, kurie gyvenimą priima atviromis rankomis, yra jam dėkingi ir mokosi.

Penktas žingsnis. Daryk mažus žingsnelius kasdien. Susidaryk programą, kaip keisi savo nuostatas ir ribojančius įsitikinimus. Programai sudaryti panaudok žinias iš Olego knygos. Programą pasikabink namie. Kasdien ją peržvelk. Ir vykdyk. Čia sunkioji dalis. Daug kartų tingėsis. Pagerėjus situacijai nesinorės nieko daryti. Nepasiduok. Ramiai tęsk. Nugriuvai, paslydai. Atsistok. Eik tolyn.

Šeštas žingsnis. Kai tau pavyks. O tau pavyks! Būk kantrus. Pasidalink savo patirtimi ir pagalba su kitais. Vienintelis būdas kaip tai gali padaryti. Mylėdamas. Mylėk tuos, kuriems padėsi. Įtikinėjimai, gąsdinimai, prievarta. Neveikia. Norėk. Norėk padėti.

Na ką? Panašu, kad dabar turi pasirinkimą. Tai ką renkiesi šitam gyvenime?

Atsimeni Matrica? Raudona ar mėlyna piliulė?

Tau rinktis.

Lai nuotykiai prasideda!

 

Tavo maricos bendramokslis,

Darius Ražauskas

 

 

 

 

© 2014 esujums.lt | Svetainė sukurta @Clamorlux